Utrzymanie płynności finansowej firmy jest kluczowe dla jej prawidłowego funkcjonowania. Niestety nie zawsze jest to łatwe zadanie. Szczególnie kiedy działalność opiera się na odroczonych w czasie zapłatach. Termin płatności, który wynosi 60, 90, czy nawet 120 dni może powodować zatory finansowe. Nierzadko pojawiają się także dodatkowe opóźnienia ze strony klientów. Jak rozwiązać ten problem? Najlepszym rozwiązaniem jest usługa faktoringu. Zobacz, na czym polega faktoring i jak powinna wyglądać elastyczna umowa faktoringowa.
Faktoring – co to jest?
Faktoring jest alternatywnym sposobem na finansowanie bieżącej działalności firmy. Polega na wykupieniu przez firmę faktoringową (faktora) nieprzeterminowanych faktur, które jeszcze nie zostały opłacone. Warunkiem jest to, że musimy być dostawcą towarów lub wykonawcą usług na rzecz swoich kontrahentów. Odroczone terminy płatności, szczególnie w przypadku usługi zatowarowania, lub projektów długoterminowych są często stosowane. Klient ma wyznaczony czas na zapłatę, jednak może on wynosić od 30 do nawet 120 dni. W takim przypadku zagrożona może być płynność finansowa firmy. Usługa faktoringu pozwala na szybsze otrzymanie zapłaty, dzięki czemu możemy spokojnie finansować bieżącą działalność naszej firmy.
Jak działa usługa faktoringu?
Faktoring polega na przekazaniu do faktora wybranych przez nas nieopłaconych faktur. Warunkiem przekazania jest to, że nie mogą być one przeterminowane. W tym momencie faktor finansuje faktury i wypłaca nam za nie pieniądze, przejmując oczekiwania na płatność ze strony klienta na siebie. Faktoring to idealne rozwiązanie dla firm, które poszukują szybkich źródeł finansowania. Pieniądze za faktury pojawią się na naszym koncie firmowym niemal od ręki, czyli do 24 godzin.
Elastyczna umowa faktoringowa – czyli jaka?
Umowa faktoringowa zawierana jest między dwoma podmiotami – faktorem (nowym wierzycielem) oraz faktorantem (sprzedającym faktury). Warto jednak wiedzieć, że w całej operacji bierze udział także kontrahent, choć nie ma on wpływu na podjętą decyzję. Musi być za to poinformowany, że nastąpiła zmiana podmiotu, któremu musi zapłacić.
Umowa faktoringowa charakteryzuje się elastycznością. Możemy w niej zawrzeć nie tylko usługę finansowania należności, ale także usługę windykacji, zarządzania wierzytelnościami, czy usługę przejęcia ryzyka wypłacalności odbiorców. Jej końcowy wygląd zależy więc od ustaleń między firmą faktoringową a sprzedającym faktury.